Kategoriler
Genel

Merhaba dünya!

WordPress’e hoş geldiniz. Bu sizin ilk yazınız. Bu yazıyı düzenleyin ya da silin. Sonra yazmaya başlayın!

Kategoriler
Sosyal Medya

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ?

Sosyal medya danışmanlığı nedir? sorusu bu günlerde herkesin sorduğu bir soru haline geldi. Bu soruyu cevaplamak için öncelikle sosyal medyanın yaşadığı değişimi gözlemlemek gerekiyor. Günümüzde sosyal medya artık insanların özel hayatlarında vakit geçirebilecekleri bir araç olmaktan çıkıp firmaların kurumsal bir biçimde reklamını yapmasını sağlayan bir mecra haline geldi. Bununla beraber artık bu konuda bir sektör de oluşmuş durumda. Bu sektörde hizmet veren firmalar ve kişiler sizlere sosyal medya danışmanlığı hizmeti sunmaktalar. İşte bu anlamla akıllara gelen “sosyal medya danışmanlığı hizmeti nedir?“ sorusunun cevabı.

Sosyal Medya Danışmanlığı Neden Kullanılır ?

Sosyal medya danışmanlığı; bu hizmeti veren kişiler ve firmalar tarafından markanızın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi, düzenlenmesi ve pazarlanmasıdır. Artık sosyal medya firmaların reklam yapmak için bir numaralı tercihi haline geldi zira artık insanlar bir ürün hakkında bilgi almak için internet sitelerine değil o alanla ilgili olan sosyal medya hesaplarına bakıyorlar. İnsanlar eski tarz, dönemi takip edememiş web sitelerdense dikkat çekici ve çeşitliliğin bol olduğu sosyal medya hesaplarını takip ediyorlar. İşte bu nedenle iyi bir sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak firmaların marka gücünü arttırmasını ve piyasadaki itibarını sağlamlaştırmasını sağlıyor. Bu hizmeti alan firmalar rakiplerine karşı oldukça avantajlı duruma geçiyorlar. Çünkü gündelik yaşamın içinde olan sosyal medyada reklamının gözükmesi firmalar için tanınmanın en kolay yolu. Ayrıca güvenilir ve köklü bir firma imajı çizilmek isteniyorsa sosyal medya danışmanlığı hizmeti bunu sağlayacak en garanti yol olarak karşımıza çıkmakta. İşte bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı sosyal medya danışmanlığı şu anda oldukça popüler hizmet konumundadır.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Hizmeti Verir ?

İçerik Yönetimi

Firmanızın sosyal medya hesabının kullanıcılar açısından aktif görünmesi çok önemlidir. Eğer sosyal medya hesaplarınız sürekli olarak yeni içeriklerle zenginleştirilmezse bu eksiklik sizin imajınızı zedeleyecektir. İşte bu nedenle sosyal medya danışmanlığı hizmeti alarak sürekli bir içerik üretilme ve paylaşılma garantisi almış olursunuz. Kendi hesaplarınızı yönetmek istiyorsanız, Buffer gibi online uygulamalar işinizi kolaylaştırabilir.

Sosyal Medya Hesapları Takibi ve Analizi

Alacağınız sosyal medya danışmanlığı hizmeti ile firmanızın veya markanızın sosyal medya hesaplarınızın profesyonel bir görüşüne ve sisteme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda alacağınız hizmet size hesabınızın paylaşım yapma sıklığı, paylaşımların genel içeriği, hangi tür paylaşımların daha çok etkileşim sağladığı gibi birçok bilgi sunacaktır. Bu bilgileri aylık ve haftalık olarak sunabilen sosyal medya danışmanları aynı zamanda gelen yorum ve soruları anında cevaplayarak sizin müşterilerinizin gözündeki imajınızın güvenilir bir firma olduğunuz şeklinde oluşmasını sağlayacaktır.

Dijital PR Çalışmaları

Dijital PR çalışmaları sadece tek bir sosyal medya platformunda değil, birden fazla platformda aktiflik göstermenizi sağlayacaktır. Bu şekilde birden fazla yerde tanınarak potansiyel kitleniz artacaktır. Bununla beraber sayfanızda yayınlanacak olan içeriklerin hepsi SEO uyumlu olarak yayınlanacağı için organik bir şekilde sizi arama motorlarında yukarılara taşıyacaktır. Sosyal medya hesabınızın daha çok kişiye ulaşması ve bunu etkileyici bir biçimde yapması için dijital PR çalışmaları oldukça önem arz etmektedir.

Rekabet Takibi

Sosyal medyadan reklam yapmanın oldukça revaçta olduğu bu dönemde yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de rakibiniz firmaları takip ederek gündemden kopmamak. Zira kimi zaman rakibinizin size karşı yaptığı bir hamleyi bilmezseniz imaj olarak dezavantajlı duruma düşersiniz. Bu nedenle rakiplerinizin hamlelerini bilmeniz sizin için oldukça önemli bir husustur.

Sosyal Medya Danışmanlığı Maliyeti Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı fiyatları beklentilerinize göre farklılıklar gösterebilir. Eğer yoğun ve sıkı denetime tabi bir hesap yönetimi istiyorsanız esnek paketlerden daha fazla ücret ödemek durumunda olacaksınız. Zira farklı kişilerden ve firmalardan alacağınız sosyal medya danışmanlığı sizlere farklı seviyelerde ve kalitelerde hizmet sunacaktır. Genel olarak fiyat farklılıklarına neden olan etmenler ise emek, marka değeri, sektör ve zamandır. Eğer siz günde 2 içerik girilen ve 10.000 kişinin görmesini istediğiniz bir hizmet istiyorsanız bunu haftada 1 içerik girilen ve 1.000 kişinin gördüğü bir hizmetin fiyatına almanız mümkün olmayacaktır. Aylık en basit paketleri 600-700 TL’ye alabileceğiniz danışmanlık hizmeti sizin için yeterli değilse ve firmanızın ölçeğine uygun değilse reklam bütçesini arttırıp 5.000-10.000 TL’ye de bu hizmeti alabilirsiniz. Bu nedenle bu hizmeti almak için en mantıklı yol size en uygun olacak hizmeti seçenekleriniz arasından seçmek veya teklif istemektir. Bu şekilde firmanıza veya markanıza en uygun hizmeti en uyguna alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır ?

Kategoriler
Sosyal Medya

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Sosyal medya yönetimi nedir ve neden önemlidir sorusuna cevap vermeden önce sosyal medyadan bahsetmek faydalı olacaktır. Sosyal medya, internet kullanıcılarının metin, video ve görsel içeriği hızlı, verimli ve gerçek zamanlı olarak paylaşmalarına izin vermek için tasarlanmış web siteleri ve uygulamalar anlamına gelir. Çoğu insan sosyal medyayı akıllı telefonlarında veya tabletlerinde uygulama olarak tanımlar, ancak gerçek şu ki, bu iletişim aracı bilgisayarların internete erişimi ile başladı. Bu yanlış anlama çoğu internet kullanıcısının, sosyal medya hesaplarına erişmek için mobil telefonları kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Fotoğrafları, haberleri, etkinlikleri, vb. içerikleri gerçek zamanlı olarak geniş bir kitlenin erişebileceği şekilde paylaşma yeteneği, bireylerin ilişkilerine ve gerçek yaşamlarına etki ettiği gibi işletmeleri de etkilemiştir. Geniş bir kitlenin sosyal medya hesaplarında zaman geçirmesi, işletmeleri bu alanda pazarlama kampanyaları geliştirmelerine yol açmıştır. Günümüzde çoğu işletme, sosyal medyayı bir dijital pazarlama kampanyası olarak kullanmaktadır. Ancak başarılı bir sosyal medya pazarlamasının anahtarı, bunu bir ek çalışma gibi görmeyip, özen, saygı ve dikkatli bir bir şekilde pazarlama kampanyalarına dahil etmekten geçiyor.

Bu yazımızda size sosyal medya yönetimi nedir? Sosyal medya yönetimi neden önemlidir? ve nasıl yapılır? sorularına cevap vereceğiz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarını ve araçlarının belirlenen hedefler doğrultusunda kullanılması ve optimize edilmesidir. Markanızı tanıtmak, ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenize duyurmak hatta sosyal medya hesapları üzerinden kredi kartı ile satış yapmak gibi birçok faydası olan sosyal medya pazarlamasının, doğru bir şekilde yönetilmesi başarının anahtarıdır. Eğer iyi bir şekilde sosyal medya hesaplarınızı yönetemiyor ve gelişme gösteremiyorsanız gün geçtikçe başarılı olmak bir yana , sahip olduğunuz bilinirliği ve itibarı da riske atabilirsiniz. Büyüme potansiyeli olan birçok hesap, tecrübesizlik ve bilgi eksikliğinden dolayı başarı elde edilemediği için boşa harcanmış çaba olarak görülebiliyor. Bugün size, sosyal medya yönetiminin püf noktalarını vermeden önce, öneminden bahsedeceğiz.

İlginizi çekebilir : Sosyal Medya Yönetim Fiyatları

Sosyal Medya Pazarlaması Neden Önemlidir?

Sosyal medya pazarlaması birçok nedenden dolayı önemlidir. Öncelikle, günümüzde insanların zaman geçirdiği ve sosyal ağlar kurduğu platformlar haline gelmesi bile önemini hissettiriyor. Dolayısıyla bu durum, şirket olarak bu sosyal ağda gerçek hayattaki gibi iyi ya da kötü bir izlenim ve itibara sahip olacağınız anlamına geliyor. Sosyal medya hesaplarınızı elinizden gelen en iyi şekilde yönetmeniz kesinlikle bir zorunluluk hale gelmiştir, çünkü kişilerle yaşayacağınız sorunlardan ya da mesajlara cevap verme tavrınızdan rahatsız olan kişinin bu durumu daha fazla kişiye duyurmasını engelleyemezsiniz ve şirket itibarını riske atmış olursunuz.

Markalaşma sürecinizde sosyal medyayı kullanarak genel olarak sektör ve rakipleriniz hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Kullanıcıların beğendikleri, aşina oldukları veya rahatsız oldukları durumları analiz ederek kendi lehinize kullanabilirsiniz. Çoğu internet kullanıcısı bir üründen ya da hizmetten memnun kalmadığı zaman bir dilekçe yazmak yerine bunu herkesin erişebileceği bir şekilde duyurmayı tercih ediyor. Şirket olarak kullanıcıların rahatsız oldukları noktaları iyice analiz ederseniz, kendinizi müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirebilirsiniz.

Sektörünüzde söz sahibi olmak ve yönlendirmek için sosyal medyayı kullanabileceğiniz gibi, uzmanlığınızı ve güvenilirliğinizi de pekiştirmek için de kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak, müşterilerinizde pozitif bir imaj oluşturabilirsiniz. Maillere ya da dilekçelere nazaran daha hızlı iletişim kurmaya olanak sağladığı için şikayetlere hızlı bir şekilde yanıt vererek imajınıza zarar verecek olası riskleri de ortadan kaldırabilirsiniz.

Sonuç olarak, sosyal medya hesaplarınızı doğru bir şekilde kullanırsanız, rekabetin arttığı günümüzde çalışmalarınıza geliştirmek ve yeni müşteri çekmek için birçok avantaj elde edebilirsiniz. Ancak, sosyal medya hesaplarını yönetmek; hepsine alakalı içerik hazırlamak, mesajlara cevap vermek, reklamları yönetmek ve istekleri cevaplamak anlamına gelir. Örneğin, birden fazla platformda aktif olmanız gerekir. Sadece Instagram ve Facebook hesaplarını kullanıyorsanız bile haftada 3-4 saat harcamanız gerekir. Bundan dolayı, çoğu şirket sosyal medya danışmanlığı hizmeti satın alıp, sosyal medya hesaplarının uzmanlar tarafından yönetilmesini tercih ediyor.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

1 milyar aktif internet kullanıcı olduğunu düşünürsek, şirketiniz için sosyal medya yönetimi olmazsa olmazlardandır. Bunun için yapmanız gereken ilk şey markanızı belirlemenizdir. Bu süreçte yapacağınız paylaşımlar ve insanlara ulaşma potansiyeliniz önemlidir. Bilgisayar, oyun, moda gibi konularda bir sosyal medya hesabınız varsa, ilk önce hedef kitlenin nelerden hoşlanacağını bilmelisiniz. İyi bir pazar araştırması yaparak, rakiplerini incelemelisiniz. Yaş, cinsiyet gibi faktörler reklam kampanyalarınızı ve içeriğinizi belirlemek için önemlidir.

Sektörünüzdeki Rakipleri İnceleyin

Yüksek takipçili/aboneli sayfaların paylaşımlarını inceleyerek, hangi paylaşımın kaç beğeni kaç yorum ve bu yorumların nasıl olduğunu incelemeniz gerekiyor. Böylelikle verimli olan çalışmaları kendi hesaplarınızda uygulayarak kısa bir sürede büyük gelişme sağlayabilirisiniz. Ayrıca büyük takipçili sayfaları takip ederek günlük paylaşım âdetini bir kenara yazmalısınız. Verilen reklamları, insanlarla iletişimlerinin nasıl olduğunu öğrenmeniz çalışmalarınızı optimize etmenizi sağlar..

Hedef Kitlenize Seslenin

Yapacağınız paylaşımlar beğeni için değil, mutlaka ziyaretçilerinizin seveceği paylaşımlar olmalıdır. Yaptığınız paylaşımlardan sonra günlük, haftalık, aylık olarak sayfa analizi yaparak taktiklerinizi değiştirmelisiniz. Eğer 1 ayın sonunda iyi bir sıçrayış yaşamadıysanız, bir terslik var demektir. Sahip olduğunuz takipçilerinizin hesaplarını inceleyerek, onlara hangi dilde hitap edeceğinizi bulmalısınız. Eğer çok genç takipçileriniz varsa, aşırı resmi bir dil onları rahatsız edecektir. Ayrıca bir B planınız olmalıdır. Olası düşüşlerde, ziyaretçi kayıplarınızda bunu telafi edecek bir plan yapmalısınız.

İçerik Yönetimi

Paylaşacağınız içerikler her kullanıcıyı tatmin etmelidir. Eğer kendinizi yükselişin güzel akışına kaptırıp ipleri elden bırakırsanız, düşüş yaşamanız işten bile değildir. Paylaşacağınız içerikler çok uzun metinlere bulanmamalıdır. Görsellerle desteklenmiş yazılar okuyucularınızın ilgisini çekecektir. Ayrıca paylaşımlarınızı reklamlarla destekleyerek, geniş kitlelere erişme potansiyelinizi arttırabilirsiniz. Görseller daha çok dikkat çektiği için, hedef kitlenizin ilgisini çekecek görselleri kullanmalısınız. Bu görselleri de uygun bütçeyle vereceğiniz reklamlarla binlerce kişiye ulaştırabilirsiniz.

Yorum Takibi

Ziyaretçilerinizin/abonelerinizin artması için bir diğer önemli faktörde yorum takibidir. Eğer paylaşımlarınızın altında onlarca uygunsuz yorum varsa, hesabınızı ziyaret edecek kişiler bunları inceleyeceği için, günlük olarak bu yorumları silmelisiniz. Ya da yaptığınız bir paylaşım hakkında kötü yorum aldıysanız, buna açıklama getirmelisiniz.

Profesyonel Destek Alın

Eğer bu konular hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, sosyal medya uzmanları tarafından uygun fiyatlardan destek alabilirsiniz. Tabi önce sosyal medya yönetim ücretleri hakkında araştırma yapmanız daha doğru olacaktır. Böylelikle günler sonra sürekli artış gösteren bir sosyal medya hesabına sahip olabilirsiniz. Yaşadığınız artışlardan sonra ziyaretçilerinizle iletişimi koparmayarak, sadık müşteriler elde edebilirsiniz.

Kategoriler
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama ve Stratejileri

Dijital pazarlama, online pazarlama ya da internet reklamcılığı, her ne şekilde bilinirse bilinsin şirketlerin ürün ve hizmetlerini internet üzerinden pazarlaması 21.yy da çok önemlidir. Artan internet kullanımı, insanların alışveriş davranışlarınızı ve şirketlerle nasıl iletişime geçtiklerini büyük ölçüde değiştirdi.

Dijital pazarlama nedir ? Dijital pazarlama diğer pazarlama çeşitleri gibi potansiyel müşteri kitlesine erişme ve onları etkilemenin bir yoludur. Asıl fark, müşterilerle yüz yüze iletişimden ziyare online platformlar aracılığıyla iletişim kurulmasıdır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Temel olarak, dijital pazarlama herhangi bir dijital platform aracılığı ile potansiyel müşterilere erişme ve şirketlerin kendilerini tanıtması ifade eder. E-mail pazarlamacılığı, Google arama reklamları, sosyal medya pazarlamacılığı ve içerik pazarlama, dijital pazarlamanın bilinen ve potansiyel müşterilerinizin şirketinizi tanımasına yardımcı olan örneklerinden bir kaçıdır.

Şirketlerin internet kullanıcılarına erişmek için kullandığı en yaygın dijital pazarlama araçları ve stratejileri şunlardır:

Dijital Pazarlama Araçları

Hemen hemen dijital platformlarda kullandığınız her şey dijital pazarlama aracı olarak kullanılabilinir. İnternet üzerinden içerik ve iletişim bilgilerinizi paylaşabileceğiniz bir platform bulmanız yeterli olacaktır. Anca, birçok insan sahip olduğu araçları pazarlama amaçlı kullanabileceklerini bilmez. Kullanılabilecek bir kaç araç:

 • İnternet siteleri
 • Markalı içerikler ( logolu kartvizit,eşyalar vb.)
 • Videolar ( ürün tanıtımları, şirket tanıtımı v.b.)
 • Görseller
 • Yazılı içerikler ( blog içeriği, haberler v.b )
 • Online araçlar ( hesap makineleri, faiz hesaplama araçları v.b )
 • Sosyal medya hesapları ( Facebook, Instagram, Youtube v.b

 

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu liste sadece genel bir resim çiziyor. Dijital pazarlama araçlarının bir çoğu bu kategorilerden birinin alt kırılımı olarak eklenebilir, ancak dijital pazarlama uzmanları sürekli hedef kitlelerini inceleyerek davranış değişikliklerine göre pazarlama planlarını değiştirmektedir.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama stratejileri, kullanıcıların davranışlarına göre sürekli değişiyor, şirketlerin en çok kullandığı stratejilerden bir kaçı :

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

Tıklama başına ödeme (TBM) reklamcılığı, reklamlarınıza tıklayan her internet kullanıcı için ödeme yaptığınız her tür dijital pazarlama faaliyetini kapsayan geniş bir terimdir. Örneğin, Google AdWords, “ücretli arama ağı reklamcılığı” adı verilen bir TBM reklamcılığı şeklidir ve arama motorlarında organik aramaların üstünde çıkmak için kullanılır. Öte yandan Adsense, ürünleriniz ve hizmetleriniz ile ilgili web sitelerinin belirli bölümlerine Google aracılığıyla reklam görsellerinin yerleştirilmesidir.

İlginizi çekebilir: İnternet reklamları nedir, nasıl çalışır ?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenize gelen her kullanıcı için ödeme yapmak istemiyorsanız, web sitenizdeki sayfaları ve blog yazılarınızı arama motorlarında daha üst sıralara yerleştirmek için arama motoru optimizasyonunu (SEO) çalışması yapabilirsiniz. Her tıklama için doğrudan ödeme yapmak zorunda değilsiniz, ama arama sonuçlarında sitenizin daha üst sıralarda görünmesi için zaman ve çaba gerektirir. Şirketler SEO hizmeti alarak, kendi kaynaklarıyla daha uzun sürecek arama motoru optimizasyonu çalışmasını daha verimli ve hızlı hale getirmektedir.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarının çoğu, daha geniş bir kullanıcı kitlesine erişmeniz için içeriklerinizi sponsorlu olarak yayınlamanıza olanak verir.Piyasaya yeni bir ürün veya hizmet sunuyorsanız hedef kitlenize tanıtmanın en verimli yolu olabilir.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

SEO gibi, sosyal medya pazarlaması, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamak için kullanabileceğiniz organik dijital pazarlama çalışmalarından biridir. Ve tıpkı SEO gibi, sosyal medyada organik pazarlama yapmak çok daha fazla zaman ve çaba gerektirir, ancak uzun vadede daha ucuz sonuçlar verebilir.Küçük ve orta ölçekli işletmeler iş rutininden dolayı sosyal medya danışmanlık hizmeti alarak pazarlama kampanyalarını daha sürdürülebilir hale getirmektedir.

İlginizi çekebilir: Sosyal medya yönetimi nedir ?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı optimizasyonu, web sitesi ziyaretçilerini potansiyel müşterileri dönüştürme çalışmasıdır. Temel olarak, işletmelerin web sitelerine gelen ziyaretçilerin şirketle daha fazla iletişim kurma, satın alma işlemi yapılmasını sağlar.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, geniş bir çalışma alanını kapsayan bir terimdir. İçerik pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmak, web sitesi trafiğini arttırmak, potansiyel müşterilere erişmek, otorite kurmak için kullanılabilinir. En yaygın kullanılan yöntemler ise blog içeriği oluşturmak, video paylaşmaktır.

E-mail Pazarlama

E-mail pazarlaması, dijital pazarlamanın en eski yöntemlerinden biridir ve hala önemini korumaktadır. Çoğu şirket özel fırsatları tanıtmak, yazılar paylaşmak veya bir etkinliği tanıtmak için e-mail pazarlama kampanyaları yürütmektedir.

İnfluencer Marketing

Diğer pazarlama stratejilerine nazaran daha yeni olan influencer marketing, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi web sitelerinde ya da sosyal medya hesaplarında tanıtmak için bir başkasına ödeme yapmanız olarak tanımlanabilir.Yukarıda bahsettiğimiz gibi, şirketinizin dijital pazarlama kampanyalarında kullanabileceği bir çok farklı strateji vardır, bu nedenle bir çok şirket ya dijital pazarlama ajansı ile çalışmakta ya da şirket içinde kullanılabilecek yazılımlar için ödeme yapmaktadır.

Sonuç

Dijital pazarlama, günümüzde şirketlerin ve kullanıcıların alışveriş davranışlarına şekil vermektedir. Bu makalede ele aldığımız tüm stratejileri uygulayabilir ya da sektörünüze uygun olanlardan bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Yapılacak çalışmalarda ölçümlenebilir ve verimli seçeneklere yönelmeniz uzun süreçte daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Kategoriler
Sosyal Medya

İşletmeler için Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, her boyuttaki işletme için potansiyel müşterilere ulaşmanın ve iletişim kurmanın güçlü bir yoludur. İnternet kullanıcılarının %70’inden fazlası sosyal medyayı kullanıyor ve diğer markalar bunu bir pazarlama fırsatı olarak değerlendirilirken, işletmenizin sosyal medya pazarlamasına yatırım yapmaması potansiyel müşteri kaybı demektir. Sosyal medyada başarılı bir pazarlama kampanyası yürütülmesi işinize katkı sağlayabilir, marka bilinirliğinizi ve satışlar arttırabilir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, işletmelerin markalaşma süreçlerindeki ve pazarlama kampanyalarındaki hedeflere ulaşmak için sosyal medya hesaplarında içerik oluşturma ve paylaşmayı temel alan dijital pazarlama çalışmasıdır. Sosyal medya üzerinden pazarlama yapmak; hedef kitlenin ilgisini çekebilecek metin, resim ve video gibi içerik üretip paylaşmanın yanı sıra oluşturulan ücretli reklam kampanyalarıyla potansiyel müşterilere erişmeyi kapsar.

Kısaca sosyal medya pazarlaması nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık, yazının devamını okuyarak sosyal medya pazarlamacılığında planlama yapma, hedef oluşturma ve ipuçlarını kullanarak işletmenizin sosyal medya pazarlama çalışmalarını geliştirebilirsiniz ya da sosyal medya danışmanlığı hizmeti alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Planı Oluşturma

Sosyal medya pazarlamasına başlamadan önce işletmenizin hedeflerini göz önünde tutmanız gerekir. Bir hedef ve yöntemler olmadan, sosyal medya üzerinden potansiyel müşterilere ulaşmaya çalışmak, samanlıkta iğne aramaya dönebilir. Ve yaptığınız yatırım muhtemelen size dönüşü olmayan bir sosyal medya hesabından ileri gitmeyecektir.

Sosyal medya pazarlama hedeflerini oluştururken cevaplamanız gereken sorulardan bir kaçı :

 • Sosyal medya pazarlaması ile neyi başarmayı umuyorsunuz?
 • Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor?
 • Hedef kitleniz hangi platformları kullanıyor?
 • Sosyal medya hesaplarını kullanırken nasıl bir imaj çizmeyi planlıyorsunuz?
 • Hedef kitlenize hangi mesajları göndermek istiyorsunuz ? ( kaliteli ürünler, trend ürünler, ucuz hizmet gibi)

Sektörünüz ve rakip şirketlerin çalışmalarını göz önünde tutarak sosyal medya hesaplarınızı geliştirmeli ve düzenli olarak analiz etmelisiniz.

Örnek verecek olursak, bir e-ticaret sitesinin yoğunlaşması gereken sosyal medya platformu Instagram olmalı ve içerik olarak yüksek kalitede ve çözünürlükte ürün fotoğrafları ve videoları kullanılmalıdır. Twitter veya LinkedIn üzerinden pazarlama yapmak, Instagram’a kıyasla daha az verimli olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlamasının Size Ne Sağlar?

Sosyal medya pazarlaması, aşağıda verdiğimiz örneklerdeki gibi pazarlama ve markalaşma sürecinde size yardımcı olabilir.

 • Daha fazla web sitesi ziyaretçisi
 • Potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim
 • Marka bilinirliğini arttırmak
 • Marka kimliği oluşturmak
 • Yeni ürün veya hizmetleri tanıtmak

Takipçi sayınız ve hedef kitlenizin ilgisini çeken içerikleri paylaşmanız arttıkça, sosyal medyanın pazarlama çalışmalarınıza olan katkısı artacaktır.

Sosyal Medya Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal medyada pazarlamasına yatırım yapmak istiyorsanız, başarınızı arttıracak birkaç ipucu:

Sosyal Medya İçerik Planlaması: Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmak hedeflerinize doğru ilerlemeniz için şarttır. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikleri ve anahtar kelimeleri araştırabilirsiniz. Rakip firmaların hesaplarını inceleyip verimli çalışmaları belirledikten sonra kendi içerik planlamanızı yapmalısınız.

Tutarlı İçerik: Dijital pazarlama faaliyetlerinizde kullandığınız renklerin ve kurumsal dilin sosyal medya hesaplarına uyması başarınızı arttıracaktır. Düzenli olarak içerik paylaştığınızdan ve içeriklerinizin bir biri ile uyumlu olduğundan emin olun. Hedef kitlenizin yararlı ve ilginç bulacağı bilgileri videolar, infografikler ve görsellerle paylaşmak başarınızı arttıracaktır.

Tutarlı Bir Marka İmajı: Pazarlama amaçlı sosyal medyayı kullanmak, işletmenizin marka imajını geniş kitlelere duyurmayı ve erişilebilir olmalı sağlar. Her platformun kendine özgün bir kimliği olsa da, markanızın tutarlı bir imajı olmalıdır. Mesajlara cevap verme süresi, yaklaşım, kullandığınız görseller veya yazılar marka imajınızı sosyal medyada oluşturan dinamiklerden bir kaçıdır.

Sosyal Medyada İçerik Paylaşmak
: Sosyal medya üzerinden web sitenizdeki içerikleri paylaşabilir ve böylelikle sitenize trafik çekebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda kayda değer bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra sitenizdeki içerikleri paylaşmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sosyal medya danışmanlığı ücreti nelerdir ?

Kategoriler
SEO

Backlink ve Doğal Backlink Nedir ?

Bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını belirleyen en önemli faktörlerden biri, diğer ilgili web sitelerinden bu siteye olan kaliteli bağlantılarının sayısıdır. Bunlar backlink olarak bilinir ve backlink çalışması, ilgili web sitelerinden çalışma yapılan web sitesine kaliteli bağlantıların sayısının çoğaltılmasıdır. Google özellikle, PageRank sisteminde sıralamaları belirlemek için sitenize verilen bağlantıları kullanır, ayrıca Yahoo! Bing, arama sonuçlarını belirlemek için çeşitli faktörlerden biri olarak sitenize verilen bağlantıları kullanır.

 

Backlink Nedir?

Bir web sitenin kullanıcıları başka bir siteye yönlendirmek için, ana sayfasında veya herhangi bir sayfasında görsele veya metne eklenen yönlendirme bağlantısıdır.

 

Kaliteli Backlink Almak

Başarılı bir backlink kurma stratejisi en önemli kriteri link verilen sayfaların bir biri ile ilgili olmasıdır. Bir bağlantının değerini belirleyen ana kriterler:

 • Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan bir web sitesinden verilmesi
 • Bağlantı veren web sitesinin , bağlantı verilen web sitesiyle aynı anahtar kelimelerden trafiğe sahip olması

 

Doğal Backlink Kaynakları

Doğal backlink’leri şu şekilde alabilirsiniz:

 • Bir foruma veya sosyal paylaşım sitesinde yayın yapmak ve yapacağınız paylaşımlarda web sitenizin linkini ekleyebilirsiniz. Bu yaklaşım sadece ilginç ve alakalı içerikler paylaştığınız zaman etkili olacaktır.
 • Aynı konularda içerik paylaşan sitelerle karşılıklı bağlantılar kurma – yani, onlara yönlendirme yapmanın karşılığında size link vermelerini istemek. İlgili anahtar kelimelerde arama motorlarında arama yaparak iyi sıralamalara sahip diğer web sitelerini listeleyip karşılıklı bağlantı verme konusunda onlarla görüşebilirsiniz.
 • Medya sitelerine ilgi çekici içerikler veya sitenize bağlantı veren basın bültenlerini hazırlayıp gönderebilirsiniz.
 • Konu alanınızla ilgili diğer web siteler için içerik üretmenin karşılığında kendi web sitenize bağlantı vermeyi teklif edebilirsiniz.
 • Sosyal medya blogger’larına ve/veya dijital gazetelere markanız hakkında konuşmaları ve sitenizle bağlantı vermelerini teşvik etmek için dikkat çekici ‘viral’ içerikler oluşturup gönderebilirsiniz.

 

Şirketiniz için SEO hizmeti almak için bir ajans ile çalışmak, başarınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği için doğru partneri seçmek önemlidir. Eğer manipülatif “illegal “ teknikler kullanılırsa, web sitenizin cezalandırılmasına veya hatta indekslenmenizin silinmesine açabilir. Web sitenizin daha fazla bağlantı alması ve Google’da üst sıralara çıkmasını sağlamak istiyorsanız SEO fiyat hesaplama dinamiklerini öğrenip bir backlink çalışması yaptırabilirsiniz.

 

Link Spam’den Kaçınmak

Web sitenize verilen bağlantıların sayısının önemi nedeniyle, alacağınız bağlantıların ilgili olup olmadığına bakmaksızın, bağlantıların sayısını herhangi bir yolla arttırmaya çalışmaktan kaçınmalısınız. Örneğin, sadece bağlantıları yayınlamak veya bağlantı sayısını arttırmak için yazılım kullanarak alakasız forumlara yorumlar yapmak.. Bu yöntemler, sıralamaları manipüle etmeyi amaçlayan ‘illegal” teknikler olarak kabul edilir ve kabul gören en iyi çalışmalardan biri değildir.

Bazı arama motorları da web sitenizi cezalandırabilir veya bir günde çok fazla sayıda backlink eklenmişse sizi dizinden kaldırabilir. Spam olarak kabul edilen web sitelerinden sitenize verilen bağlantılar, web sitenizin arama motorları tarafından cezalandırılmasına yol açabilir.

Çabalarınızı yalnızca çalışma alanınızla ilgili saygın web sitelerine yönelik yoğunlaştırmalısınız. Linkler içerikle birlikte doğal görünmeli ve kullanıcılar için yararlı olmalıdır.

 

Backlink Sorgulama

Ücretsiz sorgulama yazılımları, web ortamındaki herhangi bir sitenize verilen bağlantıların profiline erişim sağlamak için oluşturulmuştur. Size kimin bağlantı verdiğini ve web sitenizin performansını görebilirsiniz. Rakiplerinizin sahip olduğu kaliteli backlink kaynaklarını bulabilir kendi stratejinizi geliştirebilirsiniz.

 

Backlink Örnekleri

Örnek: Web sitesi A bir restorandır ve önemli bir yemek blogu veya web sitesi olan Web Sitesi B’den bir bağlantı alır. Bu Web Sitesi A’nın kazandığı değerli, doğal ve ilgili bir bağlantı olarak sayılır

Örnek: Bir blogger olan Şeyma bir tenis maçı hakkında ilginç bir makale yazar. Başka bir yazar Ceren, Şeyma’nın fikrine katılmaz ve online bir dergi’de başka bir makale yazar ve Şeyma’nın yazısının linkini paylaşır. Böylece tenis ile ilgilenen kişiler her iki bakış açısını da anlayabilir. Şeyma’nın blogu değerli bir backlink alır.

Kategoriler
İnternet Reklamcılığı

İnternet reklamları nedir, Nasıl çalışır?

Kısaca, internet reklamları (internet reklamcılığı, internet pazarlaması, dijital medya reklamcılığı ) tam olarak yazıldığı gibi internet üzerinden ürün ve/veya hizmetlerin pazarlanması, reklamının yapılması veya tanıtımıdır. İnternet reklamcılığı türleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Farklı internet reklamları türleri hakkında kitap bile yazılabilinir, bunun yerine web sitenize ücretli trafik çekmek için kullanabilececeğiniz internet reklam türlerinden en popüler olanlarını size genel olarak anlatmaya çalışacağız.

 

İnternet Reklamları Çeşitleri

Google Arama Reklamları

Arama motoru reklamları , en yaygın kullanılan internet reklamlarından biridir. Google AdWords ve Bing gibi arama motorları, reklamınızı belirli anahtar kelimeleri arayan internet kullanıcılarına organik sonuçların önünde gösterir. Reklam metni yazarak, alakalı anahtar kelimeleri araştırarak ve kullanıcıların ziyaret edeceği uygun bir açılış sayfasını seçerek reklam kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz. Google’ın Google Ads reklamlarına yeni başlayanlara verdiği 100 TL değerindeki reklam kuponu sizin için hedef kitlenizi tanımak ve tıklama başı maliyetleri görmek için bir avantaj olabilir.

 

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar, potansiyel müşterilerinizi hedeflemek için için seçilen farklı web sitelerinde Google gibi firmalar tarafından sizin hazırladığınız banner, resim veya metinlerin gösterilmesidir. Bu reklamlar kullanıcılarını sizin web sitenize yönlendirir.. Genelde, arama reklamlarına kıyasla daha düşük bir tıklama oranına sahip olmasına rağmen marka bilinirliği oluşturmak için faydalı olabilir.

 

Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook gibi sosyal medya platformları, potansiyel müşterileriniz sayılabilecek çok sayıda kullanıcıya sahiptir. Bu platformlardaki tıklama başı maliyetlendirme prensibiyle çalışan sosyal medya pazarlama reklamları , web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenize, ürün ve hizmetlerinin daha geniş kitleler tarafından bilinmesine yardımcı olacaktır. Sosyal medya platformları demografik ve ilgi alanına göre hedeflemenin başarılı olduğu sektörlerde kullanabilinir.

 

Yeniden Pazarlama(Re-marketing)

Yeniden pazarlama da , internet kullanıcıların daha önceki işlemlerinin incelenip belirli reklamları yeniden göstermek için kullanıcının tarayıcısında bulunan çerezler kullanılır. Örneğin, yaz tatili için otel araştıran bir kullanıcıya, seyahat acentesinin indirimli kampanyaları yönelik görüntülü reklamlar kullanılarak gösterilebilinir. Yeniden pazarlama, görüntüleme, arama ve sosyal medya reklam kampanyalarının bir parçası olarak da kullanılabilir. E-mail pazarlama gibi diğer dijital pazarlama biçimlerinde de kullanılabilir.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Fiyat karşılaştırması yapan web siteleri, iş ortağı işletmelerin e-ticaret web sitelerinden ürün ve hizmetler için fiyat ve özellikleri toplar ve internet kullanıcılarına gösterir. Kullanıcılar ilgilendikleri ürün ve hizmetlere tıklayarak doğrudan satıcının web sitesinden veya fiyat karşılaştırma sitesinden alışveriş yapabilir.

Ancak, bu sitelerden bazılarında kullanıcılar farklı satıcıların fiyatları ve müşteri yorumları gibi diğer içeriklerle ‘meşgul’ olma eğilimindedir. Bu da potansiyel müşterileri alışveriş yapmadan dikkatlerini dağıtabilir. Fiyat karşılaştırma web siteleri farklı maliyetlendirme seçenekleri sunar ve bunları kullanıyorsanız, dönüşüm ve tıklama oranını düzenli olarak kontrol etmenizi öneriyoruz.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtan tıklama başı maliyetlendirme prensibiyle çalışır ve reklamları aşağıdaki platformlara yerleştirir:

 • Arama motorları
 • Fiyat karşılaştırma siteleri
 • Bloglar
 • Yoğun ziyaretçi olan siteler

Bazı şirketler performansa dayalı bir maliyetlendirme modeli kullanır. Örneğin, her işlem için ödeme – ödeme elde ettiğiniz sonuçlarla yakından ilişkilidir. Başarılı satış ortaklığı kampanyası sürekli denetim gerektirir ve oldukça zaman alıcı olabilir. Zayıf reklam yerleşimi başta olmak üzere düşük geri dönüşler, itibar kaybı gibi sonuçlar olabilir ve bütçenin yanlış kullanımına yol açabileceği için bir çok işletme tarafından tercih edilmeyen internet reklamları çeşitlerinden biridir.

Bu yazımızda size internet reklamları nedir, nasıl çalışır sorusuna cevap vermeye çalıştık, eğer uzun dönemde internet reklam bütçenizi azaltmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız SEO paketleri arasında uygun olanı seçebilirsiniz .

 

Kategoriler
Dijital Pazarlama

SEO Nedir, Neden Önemlidir?

SEO (arama motoru optimizasyonu) günümüzde her zamankinden daha fazla önemli hale gelmiştir, kısaca SEO’nun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu açıklamaya çalışacağız.

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu veya kısaca SEO, arama motoru kriterleri dikkate alınarak web sitelerini optimize etmek ve böylece arama motoru sıralamalarında web sitesini daha üst sıralara çıkarmak için yapılan çalışmalardır. Arama motoru nedir yazımızı okuyarak arama motorlarının çalışma algoritmaları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ek olarak, kullanıcı dostu, daha hızlı ve kolay gezinmeyi sağlayan, böylelikle web sitenizin kullanıcı deneyimini arttırmanın harika bir yoludur. SEO çalışmaları sürecinde bir dizi kurallar takip edildiği ve yapılan çalışmaların sürekli kontrol edilmesi gerektiği için kontrol listesi olarak da görülebilinir.

 

SEO Neden Önemlidir?

Her geçen gün artan pazar rekabeti görünürlüğü daha önemli hale getirdiği için, SEO pazarlama planlarında her zamankinden daha fazla önem verilen bir çalışma haline gelmiştir . Değişen müşteri davranışları, günde milyonlarca kullanıcının sorularına cevap aramak veya çözüm bulmak için arama motorlarını kullanması gibi, işletmeleri dijital pazarlama faaliyetlerine yönlendirmiştir. Kurumsal veya e-ticaret siteniz varsa, SEO işletmenizin büyümesine ve iş hacminin genişlemesine yardımcı olabilir.

 

SEO önemlidir çünkü:

 • Arama motorlarının büyük çoğunluğunda internet kullanıcıları, arama sonuçlarında karşılarına çıkan ilk 5 sonucu daha fazla ziyaret etmektedir. Bundan yararlanmak ve web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için web sitenizin en üst sıralarda yer alması bir zorunluluk haline gelmiştir.
 • SEO sadece arama sonuçlarıyla ilgili bir çalışma değil aynı zamanda kullanıcı deneyiminin yüksek olduğu bir web sitesi geliştirmektedir.
 • Kullanıcılar arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan web sitelerine daha fazla güvenir ve aradığı anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alan şirketlerle iş yapma olasılıkları daha fazladır.
 • SEO, web sitenizi sosyal medya platformlarında pazarlamak için iyidir. Web sitenizi Google veya Yahoo’yu arayarak bulan kişilerin yanısıra Facebook, Twitter, Google+ veya diğer sosyal medya kanallarında içeriklerinizi paylaşarak daha fazla trafik elde edebilirsiniz.
 • SEO kapsamlı bir web sitesinin düzgün çalışması için önemlidir. Birden fazla yazara sahip web siteleri, SEO’dan doğrudan ve dolaylı olarak faydalanabilir. Doğrudan yararı, web sitesi ziyaretçilerinin artışı ve dolaylı yararı ise, sitede içerikler yayınlamadan önce kullanılabilecek ortak bir kontrol listesinin olmasıdır.
 • SEO sizi rekabetçi piyasa koşullarında rakiplerinize karşı işletmenizi ön plana çıkarabilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olması ve daha fazla satış yapması muhtemeldir.

Özetlemek gerekirse, arama motoru optimizasyonu arama motorlarında daha üst sıralarda yer edinmek için yapılan çalışmalardır. İyi bir SEO çalışması, kurumsal veya e-ticaret sitenize daha fazla organik trafik çekmesine yardımcı olur. Böylece daha fazla müşteri kazanabilir, satış yapabilir ve iş hacmininizi geliştirebilirsiniz.Öte yandan SEO çalışması yapmadan web sitenize ziyaretçi için internet reklamları‘nı kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan SEO çalışmalarıyla ilgili profesyonel SEO hizmeti almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: E-ticaret SEO Çalışması Nedir ?

Kategoriler
SEO

Arama motoru nedir ve nasıl çalışır?

Arama motorları, internet kullanıcıların belirli kelimeler kullanarak istedikleri içeriğe ulaşmak için internette arama yapmasına izin verir. Çoğu kişinin bildiği bir kaç tanesinin hakim olmasına rağmen, internet kullanıcılarının kullanabileceği çeşitli arama motorları var. Bir kullanıcı bir arama motoruna bir anahtar kelime veya cümle aradığında, bulunan sayfaların alaka düzeylerine göre sıralanması için bir arama motoru algoritması çalışır

Arama motorları, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve internet kullanıcılarına en iyi sonucu göstermek için dönem dönem algoritmalarını (sonuçları sıralamaya yarayan yazılımları) değiştirir. Kullanıcıların, aramalarında en iyi sonuca ulaştıklarından ve elde edilen sonuçlardan tatmin olduklarından emin olmayı amaçlamaktadır. Bu, en yüksek kalitede ve en alakalı sayfaları üst sıralarda göstermek anlamına gelir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları internette arama yapmak için genellikle örümcek, robot veya tarayıcı olarak adlandırılan programları kullanır. Bu programlar, online platformlarda bulunan içeriklerin bir dizinini oluşturmak için arama motorları tarafından kullanılır. Ancak, çoğu arama motoru sayfa sıralamanızın nasıl geliştirileceğine dair ipuçları sunsa da, kullanılan algoritmalar tam olarak açık kaynak şeklinde sunulmaz ve yanlış kullanımdan kaçınmak için sık sık güncellemeler getirilir. Ancak sık kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini takip ederek web sitenizin iyi indexlenmesi ve sırlamasının gelişmesi için çalışmalar yapabilirsiniz.

Farklı Arama Motoru Sıralamaları

En çok kullanılan üç arama motorunun her biri, web sitelerini sıralamak için farklı yöntemler kullanır. Bu arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak, SEO hizmeti veya SEO paketlerini incelerken size yol gösterecektir.

Google – Google, bir web sayfasının değerini geri bağlantı sayısına göre değerlendirir. Google’ın önemli gördüğü sayfalardan alınan bağlantılar, daha fazla ağırlık kazanır ve bağlantı verilen sayfaların sıralamasını daha üstlere taşır. Google ayrıca son dönemlerde, sayfanın içeriğinin alaka düzeyini ve mobil uyumluluk gibi diğer faktörleri de analiz eder. Google sıralama algoritması sürekli değişip gelişiyor, en son değişikliklerden haberdar olmak sıralamalarınızı korumak için faydalı olacaktır.

Yahoo! – Yahoo! elle düzenlenmiş bir dizin olarak başladı. Artık, sayfa alaka düzeyini belirlemek için bağlantı analiz araçları ve akıllı yazılımları kullanıyor. Ancak, içeriğin başlıkla alakalı olması, arama alaka düzeyine karar verirken dikkat edilen diğer bir kriter. Önemli olan diğer faktörler geri bağlantılar ve iyi bir site tasarımıdır.

Bing – Microsoft’un Bing arama motoru web sitelerini, web sayfası yazılı ve görsel içeriğine, sayfalarınıza verilen bağlantıların sayısına ve bu sayfaların kalitesine ve web sitenizin arama kelimelerinin uygunluğuna göre sıralar.

Web sitenizi belirli bir arama motoru için en iyi şekilde nasıl optimize edeceğiniz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve sitenizi geliştirmek için forumları takip edebilirsiniz. En çok kullanılan arama motorlarında web sitenizin sıralamasının geliştirilmesi için bilgi ve araçları bulabilirsiniz. SEO uyumlu web sitesi kriterleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Farklı İçerik Sonuçları

Genel veya karışık arama, arama motorlarının arama sonuçlarında kullanıcılara farklı içerik türleri( yazılı, görsel, ses gibi) sunmasıdır. Geleneksel metin sayfası sonuçlarının yanı sıra resimler, videolar, haritalar, makaleler ve alışveriş sayfaları gibi zengin medya içeriği de indexlenecek ve sonuçlarda görünecektir.

Web sitenizde birkaç farklı türde içeriğe sahip olmak – örneğin, ürününüzü veya blogunuzu nasıl kullanacağınız hakkında bir eğitim videosu, arama sonuçlarında sitenizin görünme şansını ve sıralamanızı etkileyebilir.